Blíží se Dušičky. Hřbitovy budou otevřené až do večera, posílí i spoje MHD
24. října 2022
Letošní zesnulých letos připadá na středu 2.listopadu. Zvýšená návštěvnost hřbitovů se dá však očekávat už během volných dnů před tímto datem. Tedy ve sváteční pátek 28. října a také o víkendu. „Provozní doba městských hřbitovů bude od pátku 28. října do středy 2. listopadu od 8 až do 20 hodin. Jinak se v tomto zimním období hřbitovy zavírají v 17 hodin,“ uvádí vedoucí správy městských pohřebišť Technických služeb Hradec Králové Naďa Štěrbová. Veřejnosti bude přístupná také kancelář na kuklenském hřbitově, která je v provozu vždy v pondělí a ve středu od 8 do 12 a od 13 do 16.30 hodin. Mimořádně bude přístupná také v úterý 1. listopadu od 8 do 12 hodin. „Upozorňujeme návštěvníky hřbitovů, aby si zvláště v období Dušiček, kdy se zde pohybuje velké množství lidí, dávali pozor na svoje osobní věci a nezapomínali na zákazy vjezdu osobních automobilů,“ dodala vedoucí Štěrbová.
Na očekávaný zvýšený zájem veřejnosti o návštěvu míst posledního odpočinku blízkých bude reagovat i dopravní podnik, který posílí dopravu do míst s největšími hřbitovy, tedy Kuklen a Malšovic. Dopravu na lince číslo 3 budou o nadcházejícím prodlouženém víkendu zajišťovat kvůli vyšší kapacitě kloubové vozy. Stejné opatření bude platit také na lince číslo 9, kde městský dopravce navíc zlepší dostupnost lesního hřbitova. Ve dnech 28., 29. a 30. října a ve středu 2. listopadu bude linka číslo 9 od 8 do 19 hodin zajíždět všemi spoji až na lesní hřbitov. V té době tak nebude obsluhovat zastávku U Střelnice.
Na hřbitovech a jejich okolí se zaměřují také městští strážníci. Kontrolovat budou hlavně veřejný pořádek, dodržování hřbitovního řádu i dopravy. „Strážníci jsou připraveni koordinovat dopravní situaci na příjezdových komunikacích, usměrňovat dopravu a dohlížet na parkování v okolí hřbitovů,“ sdělila Eva Kněžourová z hradecké městské policie.
Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek