FOTO: Trávník roste jako z vody! Hřiště v nové aréně už se zelená
12. června 2023

Se zaséváním nového trávníku začali stavbaři v sobotu 3. června poté, co na hrací plochu v předchozích dnech dělníci navezli zeminu. Podle plánů by se měl úvodní zápas na novém stadionu odehrát 5.srpna. Do té doby by měl trávník při řádné péči stihnout dostatečně vyrůst. Už po devíti dnech je na fotografiích, které dnes zveřejnil hradecký fotbalový klub na svých sociálních sítích, jasně vidět, že hrací plocha se začala řádně zelenat.
Z fotografií je také patrné, že na svém místě už je většina sedaček v nové aréně. Jižní a východní tribuny jsou již plné sedaček, severní tribuna, kde budou mít svůj sektor také domácí vlajkonoši, je zatím osazená sedačkami zhruba z poloviny. Nejvíc práce pak zbývá stavbařům na západní tribuně, ve které je také zázemí klubu. Podle dřívějšího vyjádření manažera stavby hradecké arény Daniela Novotného by ale i tam měli stavbaři sedačky brzy instalovat. "Počítáme, že všechny sedačky budou na místě někdy v polovině června," uvedl Novotný na konci května. Celková kapacita nového stadionu bude 9300 míst.
Celá stavba by měla hotová už za necelé tři týdny. V pátek 30. června se totiž uskuteční kolaudace stavby, na kterou už dle svých slov dostali představitelé hradecké radnice v čele s primátorkou Pavlínou Springerovou (HDK).
O opláštění bylo rozhodnuto před rokem, souhlasilo město i architekt
Hradecká radnice dnes současně uveřejnila tiskovou zprávu, ve které reaguje na kritiku, která se v posledních týdnech snesla na podobu opláštění nové arény. Propustný tahokov připomínající obyčejné pletivo totiž už na první pohled vypadá úplně jinak než bílý plášť známý z vizualizací stadionu.
Vážený pane náměstku @lineluke1, podle Vás to vypadá stejně?
Děkuji Vám za odpověď.
Volič pic.twitter.com/6k20q0BYWz— Ondřej Ridl (@OndrejRidl) May 31, 2023
Podle architekta Tomáše Vymetálka, který je jedním z autorů návrhu nové hradecké multifunkční fotbalové arény, bylo loni na jaře při výběru opláštění potřeba dělat velké kompromisy. Jednak kvůli nedostupnosti některých materiálů a zejména pak kvůli dodržení městem stanovené maximální ceny celé stavby.
"Výstavba fotbalové arény se bohužel časově dostala do té nejtěžší možné doby za posledních nejméně 30 let, kdy v důsledku vzniklé mezinárodní situace a nastalé energetické krize přišlo skokové zdražení stavebních materiálů a současně došlo k zastavení velkého množství výrobních kapacit. Výsledkem byl omezený sortiment určitých materiálů, což se týkalo i tahokovu na fasádu, a také podstatně prodloužené dodací lhůty. Muselo se vybírat z těch tahokovů, které byly loni na jaře v Evropě reálně dostupné, jejichž parametry odpovídaly zadávacím podmínkám a současně nepřinesly investorovi další vícenáklady v řádu možná až desítek milionů korun. Na výsledném typu, který se nakonec pro fasádu použil, jsme se společně shodli jak s techniky, stavitelem, správcem stavby a také samozřejmě i se zástupci města," uvedl Vymetálek.
Nakonec použitý tahokov z přírodního hliníku by podle něj měl mít i určité výhody. "Oproti ocelovému má delší životnost a také se více hodí k naturálnímu výrazu monolitické nosné konstrukce tribun," řekl architekt Tomáš Vymetálek a dodal, že bez kompromisů se podařilo zajistit vnitřní uspořádání arény s dokonalým výhledem na hrací plochu stadionu z každé sedačky na tribunách.
Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: FC Hradec Králové