Místo doživotí 30 let. Vrchní soud zmírnil trest za upálení muže v Plotištích
dnes

Žhářský útok v rodinném domě v Plotištích Tůma podle soudu plánoval, na místo činu si přinesl hořlavinu a na několika místech založil oheň, přestože věděl, že uvnitř je minimálně senior a jeho pes. Muž u soudů svou vinu opakovaně odmítá s tím, že dům nezapálil.
Podle státní zástupkyně Lenky Faltusové se žhářským útokem chtěl pomstít vnukovi poškozeného. Vnuk, který je majitelem rodinného domu, v té době chodil s bývalou přítelkyní obžalovaného. "Bezprostřední příčinou smrti (seniora) bylo jeho uhoření při intoxikaci oxidem uhelnatým," uvedla v obžalobě Faltusová. Poškozenému podle ní způsobil mučivé psychické útrapy, před ohněm neměl senior kam uniknout. "Tohoto jednání se dopustil ze zavrženíhodné pohnutky spočívající v pomstě," uvedla Faltusová.
O necelý týden později pak Tůma v noci vylákal ke slepému rameni Labe nedaleko cyklostezky mezi městskou částí Třebeš a Vysokou nad Labem pod záminkou finančního vyrovnání svědka své trestné činnosti. Se zbraní v ruce donutil známého se svléknout donaha a poté ho na několika místech pořezal a pobodal. "Bál jsem se a prosil ho, ať mě nezabije. Prosil jsem ho o život, ještě než mě začal bodat. Bál jsem se, že umřu. Volal jsem prosím, prosím a pomoc,“ popsal v listopadu před hradeckým soudem útok poškozený, kterému se i navzdory zraněním naštěstí podařilo z místa činu utéct. Kolemjdoucí pár mu poskytl první pomoc a zavolal záchranku. To mladíkovi zachránilo život. Podle obžaloby nedošlo k jeho smrti jen díky urgentně poskytnuté lékařské péči. Soud zhodnotil tento čin jako pokus o vraždu.
Krajský soud v Hradci Králové Jakuba Tůmu loni v listopadu odsoudil k doživotnímu trestu. "Myslíme si, že obžalovanému vadilo to, že se s ním rozešla bývalá přítelkyně a začala se stýkat s někým jiným," komentoval tehdy motivaci Tůmy předseda senátu krajského soudu Luboš Sovák. Podle závěru soudních znalců z oboru psychologie a psychiatrie je náprava obžalovaného nemožná, z psychiatrického hlediska se vývoj osobnosti jeví jako nepříznivý a je pravděpodobné, že by v násilném jednání pokračoval. Soudní znalci u něj také zjistili trvalou poruchu osobnosti, paranoidní myšlení nebo výrazně sníženou sociální citlivost. Podle nich není schopen sebereflexe a má snížené empatické prožívání. Podle soudu se od 15 let dopouštěl trestné činnosti násilného charakteru. "Pravděpodobnost resocializace znalkyně hodnotí jako nízkou, prakticky nulovou," řekl Sovák.
I přes nepříznivé posudky se nakonec šestadvacetiletý Tůma u pražského vrchního soudu dočkal zmírnění trestu. "Usoudili jsme, že uložení výjimečného trestu na doživotí bylo nezákonné," prohlásil dnes předseda odvolacího senátu Michal Hodoušek. Aby soud mohl k takovému kroku přistoupit, musí být podle něj rozhodnutí podloženo zcela mimořádnými okolnostmi. Výjimečný trest je ale podle soudu zcela na místě kvůli množství trestných činů, které Tůma spáchal, a k nízké pravděpodobnosti, že by se mohl napravit. "Nejen, že upálil člověka, ale pak pokračoval v trestné činnosti dál," uvedl Hodoušek. Muž byl podle něj navíc ve zkušební době již dříve uloženého podmíněného trestu.
Vrchní soud dnes zrušil část rozsudku, podle kterého muž připravoval ještě jednu vraždu. Příprava vraždy měla spočívat v tom, že se Tůma pár dní po vraždě v Plotištích pokusil vylákat k hradeckému Lesnímu hřbitovu partnera své expřítelkyně a vnuka uhořelého muže s úmyslem jej usmrtit. Podle odvolacího senátu se ale neprokázalo, co chtěl Tůma na schůzce udělat.
(kul, čtk)
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek