Na dostavbu hospice potřebujeme ještě 14 milionů, říká ředitel charity Vojtěch Šůstek
včera

Proč Hradecko a celý Královéhradecký kraj potřebují další kamenný hospic?
Tou myšlenkou vzniku lůžkového hospice se oblastní charita začala zabývat po vzniku domácí hospicové péče, kterou provozujeme dvanáctým rokem. Jednak se v té době vytvořil tým odborníků z řad lékařů, sester a sociálních pracovníků a zároveň začalo opakovaně zaznívat z řad odborné veřejnosti, že v okolí Hradce je lůžkový hospic opravdu potřeba. Hradec Králové je téměř stotisícové krajské město, ve kterém je i fakultní nemocnice, ovšem do Červeného Kostelce, kde je doposud jediný kamenný hospic v Královéhradeckém kraji, je to odsud docela daleko. Dlouhodobě jsme o té myšlence diskutovali s městem, krajem i fakultní nemocnicí a musím říct, že všechny strany si potřebnost hospice v okolí Hradce velmi dobře uvědomují.
Jak dlouho už Oblastní charita HK o výstavbu hospice ve Stěžerách usiluje?
Ta prvotní myšlenka je stará už opravdu téměř 12 let, ale přímá příprava projektu hospice ve Stěžerách probíhá sedmým rokem. Od začátku jsme si řekli, že chceme postavit hospic, který bude klientům co nejvíce připomínat domácí prostředí. Byli jsme se dokonce inspirovat v některých hospicech v Německu, předobrazem našeho projektu je malý rodinný hospic v německém městě Herne. Jde o jednopodlažní objekt, ve kterém jsou hojně využívané přírodní materiály a pokoje mají své vlastní malé terasy.
Ve Stěžerách nakonec bude 12 hospicových a 8 odlehčovacích lůžek. Je to pro Hradecko dost?
Na to jsou různé názory. Obecně se říká, že na 100 tisíc obyvatel by mělo být v regionu zhruba 10 hospicových lůžek. Když si vezmeme, že Královéhradecký kraj má přes půl milionu obyvatel a v Červeném Kostelci je zhruba 30 lůžek, tak se v součtu s 12 lůžky ve Stěžerách tomu potřebnému počtu výrazně přibližujeme. Co ale ukáže budoucnost, to samozřejmě nevíme.
Stavba hospice loni na podzim po letech opravdu začala, jak to na místě vypadá nyní?
V současné době už je dokončená hrubá stavba a začínají se dělat vnitřní rozvody sítí a omítky. Všechno jde tedy podle plánu.
Jaký je další výhled?
Stavba by měla být dokončena do konce letošního roku, a to včetně kolaudace.
Předpokládám, že poté se ještě bude muset budova vybavit, kdy by tedy mohl hospic přivítat první klienty?
Předpokládáme, že aby bylo všechno opravdu stoprocentně připravené, spustíme provoz od druhého pololetí roku 2026. Pokud by šlo vše úplně ideálně, možná bychom to mohli stihnout i o něco dřív, třeba v květnu.
Ačkoliv stavba běží na plné obrátky, vy se stále snažíte přes různé sbírky shánět finance pro její dofinancování. Na konci loňského roku jste hovořil o chybějících 20 milionech, kolik je to v současnosti?
Nejprve bych chtěl vysvětlit, že hospic je financován z více zdrojů. Ministerstvo práce a sociálních věcí nám výrazně přispělo na odlehčovací lůžka, Královéhradecký kraj nám poskytl pozemek a přispěl nám částkou 60 milionů korun, Statutární město Hradec Králové nám schválilo 30 milionů a více než 10 milionů jsme získali od Biskupství královéhradeckého. Významnou částkou nám v nedávné době přispěla společnost Alza.cz, která nám darovala pět milionů korun. Menší příspěvky jsme získali od mnoha dalších firem a dárců. V současné chvíli nicméně potřebujeme na samotnou dostavbu hospice získat ještě 14 milionů korun. Vzhledem k tomu, že nějaká částka bude ještě potřeba na dovybavení, nám v souhrnu chybí asi 15 milionů.
Jakým způsobem ty finance sháníte?
My jsme se rozhodli, že chceme oslovit co nejširší spektrum subjektů. Určitě chceme cílit na spádové obce a města z regionu. Dále cílíme na různé firmy, podnikatele a donátory. A v neposlední řadě oslovujeme skrze různé benefiční akce i širokou veřejnost.
Mohl byste jmenovat nějaké významné benefiční akce, které výstavbu hospice podporují?
Docela zajímavou částku nám vynáší třeba kamínková aukce, která bývá součástí festivalu Regiony. Máme tam kamínky pomalované od různých známých osobností. Na výstavbu hospice využíváme i část prostředků z Tříkrálové sbírky nebo výtěžek z benefičního divadelního představení, které nám každoročně jezdí bez nároku na honorář zahrát pražské Studio DVA divadlo. Děláme i různé zajímavé koncerty. Na podzim třeba budeme mít koncert kapely Vesna v Petrof Gallery.
Jak se k tomu projektu staví obce a města?
Různě. Rozeslali jsme samosprávám dopis, ve kterém jsme vysvětlili, že ta služba bude důležitá pro celý region. Některá města a obce už nám schválili příspěvek, jiná o tom třeba budou teprve jednat.
Nemáte obavy, že se hospic nepodaří včas dostavět?
Určitě ne. Myslím si, že je to tak strašně důležité zařízení, že se nám na něj finanční prostředky sehnat podaří.
Až začne lůžkový hospic fungovat, na základě jakých kritérií budete vybírat klienty? Bude to nějak spádově?
Hospice dnes už najdete v každém kraji České republiky, určitá spádovost se tam tedy předpokládá. Klienty hospice ve Stěžerách by z logiky věci měli být zejména lidé z okresu Hradec Králové a spádového okolí. Samozřejmě ale nevíme, jaká nakonec bude obsazenost, takže se to území nedá úplně ohraničit. Nějaká spádovost se tedy rozhodně předpokládá, pevně dané hranice ale nemáme.
Oblastní charita už roky zaštiťuje také domácí hospicovou službu, jaký je pro laika rozdíl mezi ní a kamenným hospicem?
Domácí hospicová péče slouží k tomu, že odborný tým jede za klientem přímo do jeho domácnosti. Podmínkou je, aby rodina dokázala zabezpečit čtyřiadvacetihodinový dohled nad tím svým příbuzným. Pokud to dokáže, dojíždí do domácnosti naše terénní služba. Odborný lékař nastaví nějakou medikaci, jezdí tam zdravotní sestry a jezdí tam i sociální pracovníci, kteří pomáhají rodině řešit další záležitosti, které s tou situací souvisejí.
Jaký je o domácí hospicovou péči zájem?
Velký. Vnímáme, že rodiny jsou rády, když toho svého příbuzného mohou dopečovat doma. V průměru takto pečujeme o zhruba stovku klientů každý rok.
Má tedy vlastně kamenný hospic vůbec smysl, když podle vašich statistik chce 76 procent lidí zemřít doma v kruhu svých blízkých?
Určitě smysl má. Lůžkový hospic je pro lidi, kteří nemají tu možnost dožít doma. Pro domácí hospicovou péči je nezbytné, aby někdo z blízkých byl 24 hodin denně s tím nemocným. Ne každý má ovšem tu možnost, že s ním nějaký příbuzný může zůstat doma. Kamenný hospic má tedy sloužit pro ty ostatní.
Oblastní charita, to není jen hospicová péče, jaké další služby v Hradci Králové lidem nabízíte?
Když zůstaneme u zdravotnických služeb, tak máme charitní ošetřovatelskou službu, kterou zajišťují terénní sestry, které jezdí do domácností. Ze sociálních služeb pak máme v Hradci pečovatelskou službu a od loňského roku provozujeme také osobní asistenci. Sociální služba je také poradna domácí hospicové péče, která pomáhá jak nemocným, tak těm doprovázejícím. Dále máme ještě tři poradny – poradnu pro lidi v tísni, intervenční centrum a středisko rané péče Sluníčko. V neposlední řadě máme Domov pro matky s dětmi a Dům matky Terezy, ve kterém máme několik služeb - azylový dům, denní centrum a noclehárnu a sociální rehabilitaci.
Není toho málo, když to takto všechno vyjmenujete. Kolik má Oblastní charita Hradec Králové dohromady zaměstnanců?
Když to vezmu na úvazky, tak máme zhruba 150 plných úvazků. Pak máme ještě nějaké dohody o provedení práce. Fyzicky máme zaměstnaných téměř 200 lidí.
Jak důležití jsou pro vaše fungování dobrovolníci?
Nesmírně. Dobrovolníky hodně využíváme na různých benefičních akcích. Občas se nám daří zapojovat dobrovolníky i do domácností, například u pečovatelské služby. Začali jsme také s přípravou dobrovolníků, kteří by mohli sloužit i v domácí hospicové péči.
Kolik dobrovolníků máte?
Těch kmenových je asi padesát. Pokud ale počítáme i různé jednorázové akce, jako je třeba Tříkrálová sbírka, tak se dostaneme i na několik stovek.
Pokud by se někdo z našich čtenářů chtěl stát dobrovolníkem, co pro to musí udělat?
Stačí kontaktovat naší pracovnici Petru Zíkovou, která má právě dobrovolníky na starost a s ní už se určitě domluví.
Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Archiv Oblastní charity Hradec Králové