Populární graffiti na mostě U Soutoku už neexistuje, někdo ho kompletně překryl
dnes

Autor muralu JW17, který už v roce 2023 stál za původním dílem "Plavání" (ve veřejnosti přezdívaným „prsatice“), se letos v červnu na místo vrátil s novým pojetím – decentnějším, ale opět výtvarně výrazným. Krátce po jeho dokončení někdo na zeď přidal ručně psané texty o sexuálním násilí, depresích a tlaku na vzhled. Jejich autor nebyl znám, ale téma rozvíjelo celospolečenský přesah díla.
Nyní je celá plocha překryta. Původní postava plavkyně zcela zmizela pod tagy a písmeny. Nejprve postavu ženy někdo překryl černobílým nápisem "sex". Poté se na legální ploše vyřádil další autor a z původního díla už nezbylo prakticky nic.
Otevřený prostor, otevřená pravidla?
V diskusích na sociálních sítích i mezi kolemjdoucími se znovu vrací otázka, co je v legálním graffiti prostoru ještě respekt a co už destrukce. Je mural, který vznikl legálně a získal silný symbolický význam, jen dalším spotřebním plátnem pro kohokoli s barvou ve spreji? Nebo by mělo město, komunita či autoři najít způsob, jak určitá díla chránit?
Sám autor původního díla se proti původním heslům, kterými někdo doplnil jeho malbu, vymezil v rozhovoru pro Hradecký deník. "V rovině graffiti etiky se na legální ploše prostě do cizích věcí jakkoliv nezasahuje. Pokud se něco předělává, tak si to má celé přetřít a udělat jako nová věc. Další věc je, že moc nechápu spojení dámy v plavkách a nápisů, kde se mluví o znásilňování, o nějakém sexuálním násilí. Přijde mi, že ti dotyční moc nepochopili, o co mi jde. Ten můj obraz měl být čisté a nezaujaté dílo a těmi nápisy se z toho stala nějaká agitace. Vlastně těmi nápisy můj obraz tak trochu znásilnili," uvedl JW 17.
Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: FB Martin Umoto Bodlina, FB JW Mind Strike