Pondělí

19. května 2025

Nyní

12.7ºC

Zítra

18.3ºC

Svátek má

Ivo

Projekt REUSE trhá v Hradci rekordy

dnes Komerční sdělení

V projektu REUSE se Hradeckým službám podařilo vloni vybrat rekordní částku přesahující 775 tisíc korun. Od zahájení projektu v roce 2020 pak vybraná částka činí již více než 1 800 000 korun. Peníze jsou využity na dobré účely, k výsadbě nových stromů v hradeckých lesích, parcích a v dalším veřejném prostoru města. Princip REUSE, tedy opětovné využití věcí, funguje ve všech královéhradeckých sběrných dvorech a v centru města také ve dvou dobročinných obchodech v blízkosti Muzea východních Čech. Prodejem věcí se pomáhá také sociálně slabším rodinám. REUSE je společným projektem Hradeckých služeb, které zajišťují provoz, a města Hradec Králové, které je prostřednictvím městských organizací příjemcem získaných prostředků. Na podrobnosti se ptáme Martina Huška, ředitele Hradeckých služeb.

Jak dlouho REUSE v Hradci Králové funguje a kde mohou občané tuto službu využít?

Projekt REUSE byl v Hradci Králové spuštěn v červenci 2020 ve sběrném dvoře Bratří Štefanů na Slezském Předměstí. Následovalo postupné zřizování dalších REUSE pointů v ostatních hradeckých sběrných dvorech. V říjnu 2023 byl v centru města otevřen první dobročinný REUSE obchod v Kotěrově ulici a v listopadu 2024 následovalo otevření dalšího dobročinného REUSE obchodu v Divišově ulici, rovněž v centru města. Provozovny v centru města jsou dobře dostupné i pro cestující MHD, cyklisty a pěší zákazníky. Jejich provozem sledujeme zejména lepší dostupnost pro občany.

Co je cílem tohoto projektu?

Cílem projektu REUSE je zejména předcházení vzniku odpadů, nepotřebná věc se tedy nestane odpadem, ale použije ji někdo další. Díky projektu již byly zachráněny tisíce věcí, které by jinak skončily na recyklační lince nebo na skládce. Dalším benefitem je samozřejmě získání prostředků na veřejně prospěšné účely zejména v rámci rozvoje městské zeleně. Hradecké domácnosti pak ocení úsporu financí. Použité, ale funkční věci za zlomek ceny nového výrobku poslouží ke svému původnímu účelu v novém domově a domácnost tak může významně ušetřit. Pozitivem je v neposlední řadě vytvoření nových pracovních míst a zlepšení vzhledu veřejného prostoru.

Jaké předměty jsou zájemcům k dispozici?

Do projektu jsou přijímány funkční věci, které občané přinášejí do sběrných dvorů a dobročinných obchodů v centru města. Největší zájem je o kuchyňské vybavení, potřeby pro děti, jako jsou hračky, kočárky, autosedačky, knihy, školní brašny, přilby na kolo a další. Oblíbené jsou také sportovní potřeby, nářadí, drobný nábytek, obrazy a jiné dekorace. Disponujeme také velkým výběrem knih, DVD a gramofonových desek.

V dobročinném obchodě v Divišově ulici jsou k dispozici také funkční elektrospotřebiče. Elektro bylo do projektu zahrnuto až s otevřením provozoven v centru města. Z důvodu bezpečnosti prochází elektrospotřebiče revizní kontrolou. Jedná se například o lednice, mrazáky, pračky, myčky, mikrovlnné trouby, TV, vysavače, audiopřehrávače. Knihy rádi zdarma poskytneme zařízením, jako jsou školy, školky, domovy pro děti nebo seniory nebo zdravotnická zařízení. Zajímavostí je, že knihy dlouhodobě věnujeme hradecké vazební věznici pro rozšíření jejich knihovny.

Jakým způsobem jsou využívány prostředky získané prodejem?

Veškeré prostředky jsou formou veřejných sbírek věnovány na veřejně prospěšné environmentální projekty. Tržby z REUSE pointů ve sběrných dvorech jsou věnovány společnosti Městské lesy Hradec Králové, a. s., která za ně pořizuje sazenice stromů pro městské lesy. Část prostředků byla také využita na financování výstavby běžeckého okruhu u Hradečnice. Prostředky z dobročinných REUSE obchodů v centru města v Kotěrově a Divišově ulici jsou věnovány společnosti Technické služby Hradec Králové, která je využívá pro výsadbu zeleně na území města.

Za loňský rok Městské lesy z projektu REUSE obdržely více než 400 tisíc korun, za které byly pořízeny nové stromy, především duby, buky, olše, jedle, modříny, třešně ptačí, jilmy nebo javory. Technické služby se chystají využít získané finance ve výši 375 tisíc korun na výsadbu městské zeleně, ale například i na nakoupení dalších desítek zavlažovacích vaků k vysazeným stromům. Finance z projektu využily obě organizace už v minulosti. Lesníci například zajistili vysazení dubů u rybníku Výskyt nebo ovocné aleje u Hradečnice. Pracovníci Technických služeb zase vysázeli nové stromy v ulici Na Drahách.

Kdy jsou provozovny REUSE v Hradci otevřeny?

Otevírací doba obou REUSE dobročinných obchodů v Kotěrově a Divišově ulici je pondělí, středa a pátek vždy 13–17 hodin a v sobotu 8–12 hodin. Vedle nich se mohou občané zastavit i v REUSE pointech, které naleznou v královéhradeckých sběrných dvorech. Provozní doba ve sběrných dvorech je následující: sběrný dvůr Bratří Štefanů je otevřen ve středu a pátek 13–18 hodin, poté ještě v sobotu 8–16 hodin. Sběrný dvůr Temešvár má provozní dobu úterý, čtvrtek a neděle 8–18 hodin. Ve stejný čas je v provozu sběrný dvůr U Labe, který je k dispozici v pondělí, ve středu a v sobotu. A sběrný dvůr Na Brně je pro občany otevřen v čase 8–18 vždy v úterý a pátek.

Jaká je budoucnost projektu a plánujete ho dále rozšiřovat?

Vzhledem k tomu, že zaznamenáváme stále větší zájem ze strany veřejnosti, rádi bychom využili potenciál projektu a dále ho rozvíjeli. Za první čtvrtletí letošního roku bylo vybráno již více než 300 tisíc Kč, za celý rok bychom chtěli do veřejných sbírek předat minimálně 1 milión korun. Reagujeme na poptávku našich zákazníků a na podzim chystáme otevření dalšího dobročinného obchodu v centru města, který by měl být zaměřen zejména na oděvy a textil a také na vybavení pro děti. Díky většímu prostoru se plánujeme také věnovat osvětové činnosti pro hradecké školy zaměřené na předcházení vzniku odpadů, recyklace, upcyklace a další témata cirkulární ekonomiky.