Sobota

3. května 2025

Nyní

25ºC

Zítra

24.7ºC

Svátek má

Alexej

Veřejná debata sblížení nepřinesla. Investoři dál zásady odmítají, shoda není ani v koalici

včera

Veřejná debata sblížení nepřinesla. Investoři dál zásady odmítají, shoda není ani v koalici 12 snímků
Na jedné straně slova o výpalném, které by vedlo k ochlazení stavebního trhu a zdražení cen bytů, na druhé pak argumentace mnohými českými i evropskými městy, kde k žádnému z těchto jevů nedošlo. Dvouhodinová veřejná debata o připravovaných zásadách spolupráce s investory sblížení mezi zástupci stavebních firem a vedením města nepřinesla. Zda v Hradci Králové začne strategický dokument, od kterého si radnice slibuje transparentní a rovná pravidla pro všechny investory, opravdu platit, zůstává nadále nejisté. Shoda na něm totiž nepanuje ani v koalici.

Úterní veřejná debata v kavárně Artičok měla za cíl sblížit dva znesvářené tábory. Na jedné straně stojí vedení města v čele s primátorkou Pavlínou Springerovou (HDK) a jejím investičním náměstkem Lukášem Řádkem (TOP09). Ti už dlouhé měsíce přesvědčují komunální politiky, zástupce stavebníků i hradeckou veřejnost o výhodách zásad pro spolupráci s investory. Podle nich mají nastavit transparentní a jednotná pravidla spolupráce a pomocí kontribucí zajistit, že developeři přispějí na městskou infrastrukturu v okolí svých projektů. Může jít například o nové chodníky, parky nebo školky. "Zásady pro investory jsou v Evropě zcela běžné. Dnes fungují už ve více než stovce českých měst a obcí, například v Praze, Brně, Liberci nebo Pardubicích. Je čas, aby se i Hradec Králové touto evropskou cestou vydal," argumentuje hradecká primátorka.

Druhá strana, kterou reprezentují někteří významní hradečtí stavebníci a podnikatelé, to ovšem vidí jinak. Stavebníci už před časem vytvořili spolek Jsme Votroci - ne Otroci a rozhodli se proti přijetí nových pravidel bojovat. Připravovaný dokument v médiích opakovaně kritizoval hlavně jednatel stavební firmy Stako Petr Kulda. Zásady považuje za asociální, neboť podle něj zdraží bytovou výstavbu a kontribuce investorů označuje za výpalné. Spolek proti pravidlům sepsal petici, kterou podepsalo zhruba pět stovek lidí včetně čtyř bývalých hradeckých primátorů. Proti zásadám bojuje spolek i na Facebooku - prostřednictvím anonymního profilu Pepa Votrok, který se velmi ostře vymezuje zejména proti náměstku Řádkovi.

V úterý odpoledne se obě strany potkali na veřejné debatě, na kterou se dorazilo podívat zhruba 50 lidí. Akci uspořádala radnice s cílem vysvětlit výhody zásad hradecké veřejnosti a pokusit se zakopat příkopy mezi radnicí a jejími oponenty. Jenže žádné sblížení nenastalo. Dvě hodiny trvající debata příkopy spíš opět o něco vyhloubila.

Panelisté diskuze se sice na výhodách zásad shodli. Kromě náměstka Řádka šlo o advokátku společnosti Frank Bold Lenku Hlaváčovou, náměstka pražského primátora Petr Hlaváček (za STAN) a ředitele velké devoloperské společnosti Sekyra Group Leoše Anderleho. Když ovšem po hodině došlo na dotazy z publika, zapojila se do diskuze skupinka stavebníků v čele s Petrem Kuldou, jeho synem Adamem nebo podnikatelem Petrem Smolou.

Zásady všude fungují a není důvod, aby nefungovaly i v Hradci, tvrdí právnička

„Odmítnutí těchto pravidel podepsalo zhruba 70 firem, které zaměstnávají tisíce lidí! Není to jen náš názor, je to názor celého stavebního trhu,“ emotivně argumentoval Petr Kulda. Zatímco zástupci stavebníků opětovně hovořili o tom, že zásady by vedly ke zdražení bytů pro veřejnost, panelisté vysvětlovali opak. "Zásady rozhodně nezdraží byty, nic takového nenastane. Kontribuce je ve výší půl procenta až jedno procenta. Tato marginální částka se nemá šanci promítnout do ceny bydlení," tvrdil náměstek Řádek. Ten také vysvětloval, že kontribuce se mají týkat jen větších projektů. "Dvojdomku se zásady týkat nebudou," uvedl.

Podle právničky Lenky Hlaváčové, jejíž firma Frank Bold zásady pro hradeckou radnici připravovala, v žádném případě nedojde ani k ochlazení stavebního trhu. "Naše zkušenost ze sedmi desítek měst, pro které jsme pomohli zásady připravit, je velmi pozitivní. Ve všech městech zásady fungují a není důvod, aby nefungovaly i v Hradci. Nikde to nevedlo ke zvýšení cen nemovitostí ani k ochlazení stavebního trhu," řekla Hlaváčová s tím, že na takový odpor jako v Hradci doposud nikde nenarazili.

Cítím se jako větší odborník, odmítl argumenty náměstka Petr Kulda

Petra Kuldu její slova rozhodně neuklidnila. "Když vezmete v potaz kontribuce i zvýšenou administrativní náročnost, tak to navýšení cen by zkrátka bylo jasným důsledkem. Já tu práci dělám 35 let, během kterých jsme postavili stavby za desítky miliard. Polovinu všech bytů, které se od revoluce v Hradci Králové postavily, postavila naše firma. Opravdu se cítím o tisíce procent větší odborník než pan náměstek Řádek a paní doktorka Hlaváčová,“ řekl Salonkám jednatel společnosti Stako.

Servítky si po debatě nebral ani náměstek primátorky Lukáš Řádek. Předvídatelná a transparentní pravidla mají podle něj do Hradce Králové přilákat nové investory s vyšším etickým standardem. "V Hradci dlouhodobě staví relativně úzká skupina investorů a je tady přiuzavřený trh vůči těm ostatním. Možná těm, kteří zastávají názor, že by zásady být v Hradci neměli, tento systém vyhovuje," uvedl s tím, že ke sblížení názorů s částí stavebníků debata zřejmě nepřispěla. "Byli tady ale také lidé, kteří dali jasně najevo, že zásady chtějí. To téma je velmi složité a nevím, jestli se nám ho podařilo dostatečně zjednodušit," zamýšlel se.

Podle Petra Kuldy zaznělo na debatě mnoho nepřesných informací. Stavebníci podle něj nejsou obecně proti pravidlům, za rok a čtvrt prý ale radnice žádné z jejich připomínek do dokumentu nezapracovala. "Myslím si, že má logiku, aby se platily poplatky v případě změny územního plánu. Když vznikají nové zastavitelné pozemky, tak je vcelku logické, že tam opravdu dojde k zatížení města a vznikají nároky na veřejnou infrastrukturu. Ovšem to, aby se platily kontribuce z každé stavby, to mi opravdu zavání výpalným," dodal Kulda.

Nemáme většinu v zastupitelstvu, přiznává náměstek Řádek 

Na pozadí bitvy mezi částí stavebníků a vedením města bojuje radnice ještě další boj - politický. Zásady striktně odmítá kompletní hradecká opozice tvořená hnutím ANO, SPD a Rozvíjíme Hradec. Přes opakovaná jednání s nimi stále nesouhlasí ani ODS, která je přitom na hradecké radnici koaliční stranou. Petici proti zásadám dokonce podepsali dva nedávní primátoři a členově současné koalice. Kromě Alexandra Hrabálka za ODS také Zdeněk Fink (HDK), který je členem stejného zastupitelského klubu jako dva nejvýraznější podporovatelé dokumentu - primátorka Springerová a její investiční náměstek Řádek.

Vedení města tak ani přes velkou snahu stále nemá dostatečnou podporu pro to, aby zásady prošly zastupitelstvem. "Návrh zásad stále není finální. Evidujeme množství konkrétních připomínek, přičemž některé z nich jsou opravdu relevantní. Termín přijetí zásad jsme posunuli, protože v současné době nemáme dostatečnou většinu v zastupitelstvu. Jakmile budeme mít většinu, tak ten dokument zastupitelstvu předložíme," okomentoval situaci Lukáš Řádek. Jestli se ovšem podaří v současném volebním období dokument schválit, není vůbec jisté. Místopředseda zastupitelského klubu opozičního ANO Denis Doksanský navíc veřejně deklaruje, že ani v takovém případě nemusí zásady platit dlouho.  "Pokud to nakonec koalice na sílu protlačí, ponese za to plnou zodpovědnost. Musí také počítat s tím, že my to budeme blokovat a po dalších vyhraných komunálních volbách to celé zrušíme," varoval Doksanský.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Město Hradec Králové, Tomáš Kulhánek

 

Mohlo by vás také zajímat