Město Hradec Králové, Muzeum východních Čech v Hradci Králové, Fakultní nemocnice Hradec Králové, Filozofická fakulta UHK nebo Krajský soud v Hradci Králové. To jsou příklady institucí, které podaly návrh na udělení státního vyznamenání vězeňskému lékaři Ladislavu Vančurovi. Jeho neuvěřitelný příběh jsme vám díky hradeckému historikovi Petru Fišerovi představili loni v prosinci. Letos v říjnu by se doktor Vančura, který za 2. světové války zachránil na Hradecku stovky životů, mohl po 80 letech dočkat zaslouženého ocenění. Na Pražském hradě by mohl být oceněn medailí Za hrdinství in memoriam.
Zapomenutý příběh odvážného lékaře
objevil historik a badatel Petr Fišer, který Salonkám na konci loňského roku poskytl rozhovor a
celý neuvěřitelný příběh Ladislava Vančury představil. Fišer následně oslovil také město Hradec Králové: „Chtěl jsem, aby příběh takového velikána nebyl zapomenutý, už jsem se párkrát nechal slyšet, že jsem neznal a nedokázal bych označit větší hradeckou osobnost, než jakou byl pan doktor Ladislav Vančura“. Lékař Vančura během druhé světové války dokázal zachránit stovky životů. Jednalo se například o záchranu osmi studentů z koncentračního tábora nebo desítky politických vězňů. „Díky jeho schopnosti a vytrvalosti se mu podařilo navázat strategické vazby s důležitými osobami tehdejší doby. Připomenout můžeme například šéfa hradeckého gestapa Alberta Hardtkeho, kterého pan Vančura i léčil. K záchraně více než tří stovek lidských životů mu tak dopomáhal jeho smysl pro vyjednávání a neuvěřitelná odvaha,“ doplňuje historik Fišer.
Právě tato iniciativa hradeckého historika Fišera nadchla i hradeckou radnici. „Při svém historickém bádání se mu podařilo rozkrýt obdivuhodný příběh z prostředí Hradce Králové, který se odehrával v letech druhé světové války. Je potřeba si neustále připomínat neuvěřitelnou statečnost lidí, kteří pomáhali druhým a neustoupili před nacistickou zvůlí a krutými praktikami, na něž nakonec navázala také komunistická nespravedlnost. Takoví lidé jako doktor Vančura přinesli poselství, na které nesmíme zapomínat,“ říká hradecká primátorka Pavlína Springerová (HDK). Návrh na státní vyznamenání pro Ladislava Vančuru primátorka v polovině dubna osobně předala prezidentovi České republiky Petru Pavlovi.
Do Kanceláře prezidenta republiky byl zároveň zaslán ještě oficiální cestou, a to od Muzea východních Čech. „Když za mnou, jako svým univerzitním pedagogem, kolega Fišer přišel s tímto objevem zapomenutého hrdiny, přišlo mi to neuvěřitelné, nadsazené. Nabídl jsem proto součinnost muzea a kolegové z historického oddělení po vlastním studiu relevantních historických pramenů pravdivost a rozsah příběhu potvrdili. Klobouk dolů. Odkaz Dr. Vančury, byť je starý více než 80 let, je platný stále. Proti zlu, porušování práv druhých, proti totalitním ideologiím i okupačním a imperialistickým choutkám je třeba bojovat v jakékoliv době. Tím spíše je třeba tyto hrdiny připomínat, zejména, pokud jim to jako společnost, která je v minulosti neocenila, dlužíme,“ doplňuje ředitel muzea Petr Grulich.
Návrh na udělení tohoto ocenění podala spolu s panem Fišerem a městem Hradec Králové řada dalších významných institucí. Jednalo se o Muzeum východních Čech Hradec Králové, Krajský soud v Hradci Králové, Vazební věznici Hradec Králové, Filozofickou fakultu Univerzity Hradec Králové, Fakultní nemocnici Hradec Králové, Ministerstvo spravedlnosti České republiky a Vězeňskou službu České republiky.
Ladislav Vančura se narodil v dolnorakouském Pachfurthu v roce 1897. Během svého života působil především jako obvodní vězeňský lékař v královéhradecké vazební věznici, kde zastával post hlavního lékaře až do roku 1948. Po válce byl vyznamenám prezidentem Edvardem Benešem medailí za zásluhy prvního stupně. Po převratu v roce 1948 se naopak stal jednou z obětí a byl uvězněn a souzen za spolupráci při nacistické okupaci. Díky řadě svědeckých výpovědí, a to od lidí, které během války zachránil, nakonec nebyl odsouzen.
Tichý hrdina. Vězeňský lékař z Hradce zachránil za války stovky lidí
Připomeňte si příběh hradeckého lékaře Ladislava Vančury, který za druhé světové války zachránil život stovkám lidí.

(tz, kul)
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Archiv Jitky Procházkové