Zvon Augustin v Hradci Králové bude v roce 2026 zvonit šestnáctkrát
dnes
V roce 2026 se Augustin poprvé rozezní 1. ledna odpoledne na akci První den spolu, při níž se Hradečané scházejí na Velkém náměstí přivítat nový rok. Následně bude zvonit 6. února v den narození bývalého hradeckého starosty Františka Ulricha a 7. března v den narození Tomáše Garrigua Masaryka. O velikonočních svátcích bude zvonit 2. a 5. dubna, dále zazvoní 8. května na Den vítězství a 24. května při slavnosti Seslání Ducha Svatého.
V létě bude zvonit 4. července ke 160. výročí bitvy na Chlumu v roce 1866 a 28. srpna na den svatého Augustina. Lidé jej dále uslyší 5. září při slavnostech královny Elišky a o státních svátcích 28. září a 28. října. Zazní také 30. října k výročí posvěcení katedrály sv. Ducha, na státní svátek 17. listopadu a 23. listopadu při slavnosti svatého Klimenta. Poslední vyzvánění v roce 2026 bude o půlnoci 24. prosince.
Během roku není vyloučeno, že město při nějaké výjimečné události zvonění přidá. Letos tak Augustin mimořádně zvonil v dubnu po úmrtí papeže Františka a 15. listopadu na počest zesnulého kardinála a bývalého hradeckého biskupa Dominika Duky.
Rozeznění 206 centimetrů širokého a 169 centimetrů vysokého zvonu není nic jednoduchého. I proto se nepoužívá k běžnému vyzvánění. U čtyř lan zvonu se při vyzvánění střídá zhruba osm lidí. Nejtěžší je podle zvoníků rozhoupání zvonu. Složité je i zastavení vyzvánění, kdy řídicí zvoník musí chytit srdce zvonu tak, aby nedalo takzvanou slepou ránu.
Zvon Augustin ulil zvonař Ondřej Žáček v roce 1509, celých 72 let vyzváněl ve zvonici na hřbitově u svatého Ducha. Od roku 1581 je zavěšen ve čtvrtém patře 72 metrů vysoké Bílé věže, která je dominantou Hradce Králové. V roce 2008 byl znovu vysvěcen a opět začal po více než 40 letech vyzvánět.
V roce 2023 na Štědrý den zvonu při vyzvánění upadlo srdce. V té době bylo na místě několik lidí včetně zvoníků, nikomu se nic nestalo. Začátkem března 2024 dala radnice zvon opravit, opět se rozezněl 28. března.
V republice hradecký zvon Augustin předčí jen svatovítský zvon Zikmund, v roce 2022 odlitý památeční Zvon #9801 pro pražský Rohanský ostrov a zvon Václav v katedrále svatého Václava v Olomouci.
ČTK
Foto: hradeckralove.org