Čtvrtek

1. května 2025

Nyní

23.4ºC

Zítra

26.1ºC

Svátek má

Svátek práce

Náměstek Řádek: Velké náměstí je obří tepelný ostrov, chtěl bych to změnit

5. května 2023

Po loňských komunálních volbách se stal jedním z nejdůležitějších mužů na hradecké radnici. Jako náměstek primátorky má na starost mimo jiné i strategický rozvoj města a investice. Jak plánuje změnit Hradec Králové? Co bude dál s Benešovou třídou a Velkým náměstím? A co přinesla městu jeho nedávná cesta na Tchaj-wan? V Debatě pod Bílou věží odpovídá náměstek hradecké primátorky, člen celostátního předsednictva TOP 09, krajinný inženýr Lukáš Řádek.

Věříte, že se vaše pracovní cesta na Tchaj-wan, která radnici stála 75 tisíc korun, městu vyplatí?
Ne vždy se dá všechno počítat na peníze. Ale i kdybychom se o to pokusili, tak jsem přesvědčen, že ano. Kromě propojení s potenciálními partnery jsem přivezl také mnoho inspirativních poznatků. Většinou jsou na bázi inovací a chytrých řešení a lze je u nás ve městě velmi rychle aplikovat.

Můžete uvést nějaký konkrétní příklad?
Zaujala mě třeba myšlenka, že by u městských hřišť byla automatická půjčovna sportovního vybavení. Představte si to jako velkou skříň, kterou si otevřete nějakou kartou a půjčíte si třeba činku, kterou si nemusíte nosit z domu.

Považujete tedy tu cestu za úspěšnou?
Ano. Přivezl jsem také mnoho kontaktů na potenciální partnery. Zmínil bych třeba ještě to, jak se Tchajwanci zabývají možností recyklace fotovoltaických panelů. I u nás budou panely první generace brzy dožívat a musíme se dívat dopředu. Bylo by skvělé, kdybychom je dokázali přímo u nás recyklovat a získat z nich prvky, ze kterých se vyrábí nové fotovoltaické panely.

Když mluvíte o fotovoltaice, kdy začnou ve velkém přibývat panely na městských budovách v Hradci, jak o tom mluvili zástupci koaličních stran před volbami?
Začnou přibývat ještě letos. První vlaštovkou bude výstavba fotovoltaické elektrárny na městské budově technologického centra. Pro to, aby se fotovoltaika masivně rozšiřovala na městských objektech, je důležité mít zákon o komunitní energetice, který umožní sdílení elektrické energie. Platit by měl od začátku příštího roku.

Na jakých dalších městských budovách plánujete fotovoltaické panely?
Vždycky záleží na ploše střechy, dispozicích vzhledem ke světovým stranám a na tom, které budovy v blízkosti by případně mohly tu elektřinu využívat. Velký potenciál rozhodně vidíme na střechách hradeckých škol.

Vraťme se ještě k Tchaj-wanu. Určitě jste zaznamenal kritiku, že jste na tamní konferenci prezentoval Hradec Králové v češtině. Nebylo chybou nemluvit anglicky?
Moje angličtina by bez problému stačila na základní prezentaci o Hradci. Prezentaci jsem ale zaměřil na vysoce odborné téma biomedicíny a výzkumné kapacity univerzit. Po dohodě s organizátory jsem tedy využil služeb překladatelky, která tam přesně pro tyto účely byla.

Vystudoval jste Českou zemědělskou univerzitu, pracoval jste v Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR a založil jste společnost zabývající se vodou a krajinou. Máte ale předpoklady být úspěšným investičním náměstkem?
To musí posoudit jiní a možná to ukáže až čas. Během mojí kariéry jsem se ale už investování věnoval. Například naše společnost Envicons často zastupuje investory v různých správních řízeních a zpracovává projektové dokumentace, na základě kterých dochází k realizaci projektů. Účastnil jsem se stovek staveb, ať už jako technický, nebo autorský dozor.

Nemrzí vás, že na vás spíš nevyšla pozice náměstka pro životní prostředí?
Životní prostředí je docela široká agenda. Máme s náměstkem Zárubou dohodu na jejím rozdělení na ochranu přírody a péči o zeleň a také na větší projekty, které spadají pod téma adaptace na změnu klimatu. Když se podíváte přesně do mé gesce, tak mám na starosti adaptaci města na změnu klimatu a ochranu klimatu, takže mě to nemrzí.

Kdo z vašich nedávných předchůdců ve funkci investičního náměstka byl podle vás nejúspěšnější?
Do roku 2011 jsem v Hradci Králové nežil. A do srovnání pánů Vedlicha a Bláhy se pouštět nechci. Každá doba má nějaký svůj kontext. Nezdá se mi, že hradecká radnice byla vždy úplně kompetentní a rozhodně je co napravovat, nechci ale ukazovat, zda za to může ten či onen. Přijde mi ale zvláštní jedna věc. V naší firmě jsme zpracovávali mnoho projektových dokumentací a od termínu a ceny jsme se odchýlili maximálně v pěti procentech případů. V Hradci Králové je ten počet odchylek daleko vyšší.

Co byste chtěl dělat jinak než váš předchůdce?
Většinu věcí. Určitě bych chtěl být transparentnější a předvídatelnější. Chci komunikovat na přímo a poukazovat na problémy, které uvidím. Chtěl bych, aby úředníci viděli, že v čele resortu je někdo, kdo má o jejich práci zájem, kdo je podporuje a naslouchá jim.

Když se v Hradci hovoří o investicích, hodně lidí už mnoho let napadne Velké náměstí. Jaký je váš recept na jeho rekonstrukci?
To je opravdu těžká otázka. Mým receptem je vzít těch pár věcí, které byly dobře, což může být třeba ten architektonický návrh v jeho základu. Potom máme ale v tom projektu identifikované konkrétní problémy. Chtěli bychom formou nějaké chytřejší etapy udělat aspoň část. Když se podaří udělat aspoň část a ta se navíc povede, má to motivační charakter pro ostatní etapy. V chytřejším řízení toho celého procesu má mít prostor nejen dobrá architektura, ale i schopnost komunikace, špičková znalost správního řízení a práva. Jde nám o to, aby ten návrh byl nejenom krásný, ale také proveditelný. Mám pocit, že se tady někdy šermuje krásnými vizemi a plány, které se ale nedaří posunout k realizaci. Je otázka, jestli je to chyba nebo záměr. Když se připravuje projekt 10 let, samozřejmě to průběžně vytváří podmínky pro další studie a posudky. Někdy mě napadá, jestli ta dlouhá cesta není ve skutečnosti cílem.

Podaří se začít aspoň nějakou etapu rekonstrukce Velkého náměstí v tomto volebním období? 
Věřím, že ano. Dle dohody v koalici se v květnu máme rozhodnout, jakým stylem budeme pokračovat dál, existují tři varianty. Buď budeme pokračovat se stejnými lidmi v tom projektu, který leží na stavebním úřadě v Hořicích, nebo projekt upravíme, aby reagoval na současnou dobu. Z mého pohledu by mělo být náměstí například o něco zelenější, protože teď je Velké náměstí jedním z největších tepelných ostrovů ve městě. Třetí varianta je, že půjdeme úplně novou cestou přes architektonickou soutěž, která nám umožní vybrat nový tým (poznámka: Radnice tento týden oznámila, že se vydá variantou B s úpravami původního projektu).

Co bude s Benešovou třídou? Prý chcete začít úplně od znovu…
Ta zkratka, že se začne od znovu, není úplně korektní. Benešovka má několik etapa a ta první už byla před lety realizovaná. Teď řešíme další etapy. Čeká nás jednání s projekčním týmem, nevylučuji ani razantnější cestu jako je vypovězení smlouvy se stávajícím projektantem.

Pojďme k fotbalovému stadionu. Podaří se ho dokončit do 30. června?
Mám zprávy o tom, že se to podaří, ale mám také zprávy o tom, že se to nepodaří. Zprávy správce stavby hovoří o odhadu zdržení v rámci jednotek týdnů. Sdružení stavebních firem nás nicméně ujišťuje, že i kdyby měli najmout další a další lidi, tak kolaudaci do 30. června dodrží.

Jaké další investice fotbalový stadion po kolaudaci ještě čekají?
Takové, aby se objekt stal stadionem, který umožní multifunkční využití. Smlouva se zhotovitelem vede k tomu, aby byl stadion zkolaudovatelný. Nikoliv však k tomu, aby se na něm mohly konat koncerty, aby tam byl amfiteátr, běžecký tunel, okruh kolem stadionu nebo aby aréna blikala jako v Mnichově. Kolikrát je to chyba architektů, kteří chtějí vizualizací podpořit investici, aby vůbec vznikla. Něco se ukáže lidem, ale město si ve skutečnosti potom kupuje něco levnějšího. Pokud chceme stadion jako z vizualizací, musíme ještě nějaké peníze přidat. Chceme ale minimalizovat dopady do městské kasy. Vnímáme to nikoliv jako městský stadion, ale jako celokrajskou arénu, která bude sloužit sportu, společenskému životu i kulturním akcím. Jednali jsme v tomto duchu s Královéhradeckým krajem a vypadá to, že na naši argumentaci slyší. Podali jsme proto na kraj žádost o dotaci ve výši 106 milionů korun.

Co je vás hlavní cíl v následujících třech a půl letech v pozici investičního náměstka?
Snažím se na to dívat v širším kontextu, takže nebudu říkat nějaký konkrétní projekt. Nejvíc šťastný bych byl, kdyby se mi podařilo změnit atmosféru na radnici, která se odráží i v atmosféře města. Hradec Králové mi leckdy připadá trošičku zaseklý. Stále si říkáme, že jsme tím salonem republiky, všechno je tady zalité a není potřeba nic měnit. Rád bych se z tohoto nastavení posunul dál, aby mi třeba i moje děti časem poděkovaly.

Co dalšího řekl v Debatě pod Bílou věží investiční náměstek primátorky Lukáš Řádek? Jakou budoucnost má podle něj jeho strana TOP 09? Celý rozhovor si poslechněte výše ve videu. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz