Fakultní nemocnice má nové přístroje nukleární medicíny za 120 milionů
5. října 2023

Od května 2022 nemocnice postupně pořídila dvě zobrazovací kamery SPECT/CT, které kombinují jednofotonovou emisní tomografii a počítačovou tomografii. Nový přístroj PET/CT kombinuje pozitronovou emisní tomografii a počítačovou tomografii. "Umožňuje zobrazení nádorových ložisek o velikosti jen několika málo milimetrů. To může následně zcela změnit strategii onkologické léčby pacienta," uvedla nemocnice.
U přístroje PET/CT si nemocnice porovnává a vyměňuje nálezy a měření s obdobnými centry v Evropě a v USA. "Je to obrovská výhoda pro pacienty, kteří jsou zapojeni do mezinárodního výzkumu a klinického hodnocení nových vysoce inovativních léčiv," uvedl vedoucí lékař oddělení nukleární medicíny Jiří Doležal.
Oddělení nukleární medicíny se zabývá diagnostikou a léčbou například u onkologických, kardiologických či neurologických indikací. Provádí vyšetření skeletu, tumorů, zánětů či trávícího traktu nebo plic, zajišťuje také radionuklidová vyšetření u hematologicky nemocných pacientů či léčbu radiojódem.
Podle vedení nemocnice je nejdůležitější letošní investicí po stránce technologického přínosu i financí pořízení druhého robotického operačního systému, který nemocnice nedávno pořídila zhruba za 70 milionů korun. Počty robotických operací, které významně zkracují dobu hospitalizace a rekonvalescence pacienta, hodlá nemocnice postupně zdvojnásobit na 800 až 850 ročně.
Fakultní nemocnice Hradec Králové je největším zdravotnickým zařízením ve východních Čechách, pracuje v ní více než 5000 zaměstnanců a má více než 40 zdravotnických pracovišť. Ročně je tu hospitalizováno přes 40.000 pacientů, v posledních letech je zhruba 27.000 z nich operováno. Fakultní nemocnice Hradec Králové nabízí pacientům téměř 1400 lůžek.
ČTK
Foto: FNHK