Pátek

31. července 2026

Nyní

36ºC

Zítra

30ºC

Svátek má

Ignác

Jiskry z lisu zapálily pole u Třebechovic. Škoda je 1,5 milionu

včera

Deset hektarů pole a lis na slámu zasáhl ve středu odpoledne požár v Nepasicích u Třebechovic pod Orebem. Plameny se rozšířily poté, co se do lisu dostal cizí předmět a vzniklé jiskry zapálily okolní porost. Škodu hasiči vyčíslili na 1,5 milionu korun, nikdo se nezranil.

K požáru pšeničného pole v Nepasicích vyjížděli hasiči ve středu odpoledne. Plameny zasáhly plochu o rozloze přibližně deseti hektarů a také lis na slámu, ve kterém požár vznikl.

„Příčinou bylo vniknutí cizího předmětu do lisu a vznik jisker, které iniciovaly požár. Způsobená škoda je 1,5 milionu korun, uchráněné hodnoty 500 tisíc korun,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Radek Mencl.

Kvůli rozsahu události hasiči vyhlásili druhý ze čtyř stupňů požárního poplachu. Na místě zasahovalo šest jednotek, kterým se podařilo dostat oheň pod kontrolu po 17. hodině. Při požáru se nikdo nezranil.

Přestože Česko zasáhla další vlna veder, počet požárů v přírodě zatím v Královéhradeckém kraji oproti loňsku nevzrostl. Během června a července jich hasiči zaznamenali přibližně čtyřicet. Šestnáctkrát hořel lesní porost, v ostatních případech zasahovali na loukách, mezích, polích nebo železničních náspech.

(čtk, kul)
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: HZS Královéhradeckého kraje