Památka, nebo vodní prvek? Spor o studnu na Velkém náměstí otevřela i nerezová vana
25. července 2026
Rada města minulý týden nepodpořila návrh, aby Hradec Králové jako vlastník studny souhlasil s podáním podnětu Ministerstvu kultury na její prohlášení kulturní památkou. Podle předkladatelů by právě tento krok otevřel cestu k využití státní dotace na restaurování secesního díla, které je podle nich ve špatném technickém stavu.
„Nabízela se možnost studnu zrestaurovat už v příštím roce s využitím státní dotace. Jediný problém je, že dnes není kulturní památkou a z programu lze čerpat pouze na kulturní památky,“ řekl Salonkám náměstek primátorky pro památkovou péči Adam Záruba (nez.).
Podle něj město promarnilo příležitost získat peníze na obnovu studny ještě před plánovanou rekonstrukcí Velkého náměstí. Upozorňuje také, že odkládání restaurátorských prací povede jen k dalšímu chátrání objektu.

Nejdřív rekonstrukce, pak památka?
Odpůrci návrhu naopak upozorňují, že památková ochrana by mohla zkomplikovat připravovanou rekonstrukci Velkého náměstí.
„V této fázi považuji za větší prioritu bezproblémové pokračování projektu rekonstrukce Velkého náměstí. Projekt počítá s mírným posunem studny i vystrojením jejího vnitřku nerezovou vanou, aby byla zajištěna vodotěsnost. Proto si nemyslím, že je teď vhodné usilovat o její prohlášení za kulturní památku. Lepší bude nejprve dokončit rekonstrukci náměstí a teprve potom tento krok zvážit,“ vysvětlil postoj většiny radních náměstek primátorky pro investice Lukáš Řádek (TOP 09).
Podobný názor zastává také předseda zastupitelského klubu ODS Martin Soukup. Podle něj by prohlášení studny kulturní památkou ještě před rekonstrukcí Velkého náměstí mohlo celý projekt výrazně zkomplikovat a prodloužit. „Až bude rekonstrukce hotová, proč ne,“ napsal na sociálních sítích.

Studna s vodou, nebo bez ní?
Debata kolem památkové ochrany zároveň otevřela širší otázku, jakou podobu a funkci má historická studna po rekonstrukci Velkého náměstí vlastně mít.
„Je otázka, jestli chceme studnu vnímat jako historický artefakt, který nemá původní funkci, nebo do ní dostat vodu. Od toho studny bývají. Takže město si musí vybrat, jestli bude mít suchou studnu jako kulturní památku, nebo studnu s vodou,“ řekl Řádek.
Záruba s takovým pohledem nesouhlasí. Připomíná, že secesní studna nikdy nesloužila k čerpání vody a měla by být zachována v podobě, v jaké byla vytvořena.
„Objevily se nápady, že by se studna měla přesouvat nebo že by se z ní měl stát vodní prvek vložením nerezové nádoby. To považuji za zcela nevhodné. Studna by měla být citlivě zrestaurována a zachována na svém místě a v podobě, v jaké byla vytvořena před 125 lety,“ uvedl.
Studna na Velkém náměstí vznikla v roce 1901 jako umělecký objekt bez přívodu vody a kanalizace. Už druhým rokem ji obklopuje dřevěná instalace Corral, díky níž si mohou lidé historickou dominantu prohlédnout zblízka, včetně její horní části s korouhví v podobě kováře.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek, FB Adam Záruba - náměstek primátorky