Pátek

17. dubna 2026

Nyní

19ºC

Zítra

19ºC

Svátek má

Rudolf

Z Pardubic na dovolenou pohodlněji. Letiště otevřelo nové patro za desítky milionů

15. dubna 2026

Cestování z nejbližšího mezinárodního letiště pro Hradec i celé východní Čechy bude pohodlnější. Pardubické letiště dnes otevřelo nové patro terminálu za 87,5 milionu korun, které rozšíří kapacitu, zrychlí odbavení a nabídne i vyhlídku na ranvej.

Cestující z východních Čech, kteří vyrážejí na dovolenou z Pardubic, se dočkali výrazného zlepšení. Na letišti bylo ve středu slavnostně otevřeno nové patro Terminálu Jana Kašpara. Investice za 87,5 milionu korun má ulevit přeplněným prostorům a připravit letiště na další růst.

Z přízemí se lidé do nového podlaží dostanou po schodech nebo výtahem. V patře na ně čeká 168 míst k sezení, rozšířené občerstvení i nová odletová brána. Právě třetí gate má pomoci zvládnout provoz, který v posledních letech výrazně roste.

Letiště totiž láká stále více cestujících z regionu. Jen loni odbavilo rekordních 203 681 lidí, zatímco ještě v roce 2023 to bylo zhruba o 80 tisíc méně. Stále více lidí tak místo delší cesty do Prahy volí právě Pardubice.

Jednou z nejviditelnějších novinek je vyhlídková zóna s výhledem na ranvej. Z obyčejného čekání na odlet se tak může stát součást zážitku – místo nervózního přešlapování u tabule mohou cestující sledovat startující letadla. Vyhlídka je navíc přístupná i veřejnosti, takže si ji mohou užít i lidé, kteří zrovna nikam neletí.

Rozšíření terminálu ale není jen o komfortu pro cestující. V neveřejné části vznikly kanceláře, zázemí pro personál, cizineckou policii i celní správu. Právě tyto detaily podle vedení letiště rozhodují o tom, jak rychle a efektivně zvládne odbavit rostoucí počet lidí.

Stavba trvala zhruba deset měsíců a probíhala za plného provozu. Dělníci se tak museli přizpůsobit letovému řádu.

Důležité i pro celý Královéhradecký kraj

Pro obyvatele Hradce Králové, Trutnova nebo Krkonoš jsou Pardubice nejbližším mezinárodním letištěm. Právě odsud tak každoročně odlétají na dovolenou tisíce lidí z celého regionu.

Rozšíření terminálu má proto význam i pro Královéhradecký kraj. Vyšší komfort, rychlejší odbavení a větší kapacita mohou přilákat další cestující a podpořit i rozvoj nových linek.

Cestující ale musí ještě několik týdnů počítat s drobným omezením. Kvůli opravě jedné z drah se až do poloviny června přesouvají mezi letadlem a terminálem autobusy.

(tz, kul)
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Patrik Jandejsek