Hradec porazil Slavii 2:1, sebral jí neporazitelnost a je blízko elitní šestky
19. dubna 2026
Úvod zápasu byl spíš opatrný, oba týmy si dávaly pozor na chyby. Pro domácí ale přišla komplikace už v 17. minutě, kdy musel kvůli zranění střídat rozjetý Mihálik, autor pěti branek z posledních tří kol. Jeho místo zaujal Vlkanova.
Slavia se postupně dostávala do tempa a ve 21. minutě šla do vedení. Po kontaktu Daridy s Prekopem nařídil sudí Černý pokutový kop, který sám faulovaný hráč bez problémů proměnil. Bývalý útočník Hradce, který Votrokům pomohl k návratu do ligy, z respektu k domácím fanouškům branku neslavil.
Hradec se dlouho nemohl dostat do výraznější šance, ale ve 39. minutě udeřil. Po závaru před brankou se nejlépe zorientoval Van Buren a zblízka srovnal. Nizozemský útočník, který má za sebou úspěšné angažmá právě ve Slavii, se prosadil poprvé od listopadu a stejně jako Prekop zvolil spíš omluvné gesto než oslavu.
Po změně stran přidali hosté na aktivitě a několikrát sahali po vedoucí brance. Nejblíž k ní měl kapitán Bořil, jehož pokusy z bezprostřední blízkosti fantasticky zlikvidoval Zadražil. Hradecký brankář pak uspěl i proti Provodovi a držel svůj tým ve hře.
Zlom přišel v samotném závěru. V 88. minutě zastavil Mbodji unikajícího Trubače a po zásahu videa viděl červenou kartu. Z následného přímého kopu zahrál ve vápně rukou Prekop a sudí nařídil další penaltu. Slavia navíc při protestech přišla i o kapitána Bořila, který byl po dvou žlutých kartách vyloučen.
K pokutovému kopu se postavil Darida a tentokrát nezaváhal. V nastaveném čase poslal Hradec do vedení a definitivně rozhodl o tom, že lídr tabulky poprvé v sezoně padne.
V hektickém závěru mohli domácí ještě skóre navýšit do otevřené obrany, další branka už ale nepadla. Hradec tak potvrdil, že na Slavii doma umí – z posledních pěti vzájemných zápasů na svém stadionu s ní počtvrté bodoval.
Votroci se také mohou téměř jistě radovat z jistoty účasti ve skupině o titul. Přijít o ni mohou jen za velmi nepravděpodobných okolností.
| Chance liga, 29. kolo, neděle 19. dubna 2026, 15:30. Malšovická aréna, Hradec Králové |
FC Hradec Králové - SK Slavia Praha 2:1 (1:1) |
| Branka: 39. Van Buren, 90.+4 Darida z pen. - 21. Prekop z pen.
Rozhodčí: Černý - Hájek, Kotík - Ochotnický (video). ŽK: Čihák - Prekop, Bořil. ČK: 88. Mbodji, 90.+2 Bořil (oba Slavia). Diváci: 9300 (vyprodáno). |
| Sestavy:
FC Hradec Králové: Zadražil - Uhrinčať, Čihák, Čech - Suchomel, Dancák, Darida, Horák - Kučera (72. Trubač), Van Buren (80. Regža) - Mihálik (17. Vlkanova). Trenér: Horejš. |
| SK Slavia Praha:
Markovič - Bořil, Ogbu, Mbodji - Douděra (62. Isife), Moses, Sadílek (67. Suleiman), Jurásek - Provod, Kušej (62. Cham) - Prekop. Trenér: Trpišovský |
(hol, čtk)
matej.holan@salonkyhk.cz
Foto: fchk.cz